Piektdiena, 29.marts

redeem Agija, Aldonis

arrow_right_alt Izklaide \ Tūrisms

Igaunijā atklāj VDK muzeju

Šāgada Eiropas kultūras galvaspilsētā Tallinā atklāts pirmais viesnīcas muzejs Igaunijā – VDK muzejs Viru viesnīcā.

Muzejā ir skatāma PSRS Valsts drošības komitejas (VDK) lietotā tehnika, ko viesnīcas pirmajos 20 darbības gados izmantoja, lai noklausītos viesu sarunas. Ekskursijas laikā var ne vien aplūkot ekspozīciju, bet arī iepazīties ar stāstiem par padomju viesnīcas dzīvi zem visu redzošās VDK acs.

Viru viesnīca jau izsenis ir bijusi viena no iecienītākajām apmešanās vietām Tallinas viesiem, tomēr tās pagātnē ir noslēpums, saistīts ar 23. stāvu. Lai gan liftā pēdējā poga bija līdz 22. stāvam, virs tā ir vēl viens stāvs, kas bija pieejams tikai izredzētajiem viesnīcas darbiniekiem. Šajā stāvā atrodas divas istabas, piepildītas ar spiegu filmu cienīgu tehniku, kas īstenībā bija VDK slepenas noklausīšanās iekārtas.

Slavenā Viru viesnīca ir pirmā augstceltne Igaunijā, turklāt tā uzbūvēta tikai trijos gados. Kopš atvēršanas 1972. gadā nemitīgi ir bijusi ļaužu valodās – ar dažādiem stāstiem par viesnīcu un par padomju laiku sabiedrību. VDK pārstāvju vērīgās acis un ausis arī bija neatņemama ikdienas sastāvdaļa, kas visu novēroja no sabiedrībai nezināmā viesnīcas pēdējā, 23., stāva. Šīs telpas ir saglabājušās neskartas kopš 1991. gada, kad tās atstāja VDK.

Ideja par muzeja veidošanu bijusi jau pirms vairāk nekā desmit gadiem, turklāt ārvalstu tūristu interese par muzeju bijusi pat pārsteidzoši liela. "Tallina ir kļuvusi par Eiropas kultūras galvaspilsētu, un mēs ticam, ka šis ir īstais laiks Viru viesnīcas stāstiem, par VDK lomu tajos, stāstiem par šo periodu mūsu zemē, lai viesi, kas ieradušies no tālienes, varētu iejusties un labāk izprast mūsu neseno vēsturi, ko mēs esam izdzīvojuši," uzsver viesnīcas izpilddirektore Anu Sosāre.

"Šeit apmetās "bīstamie" Rietumu cilvēki, viesnīca kalpoja arī kā tikšanās vieta starp Rietumu un padomju cilvēkiem, tāpēc tā bija jānovēro," stāsta Pīps Ehasalu, Viru viesnīcas pārstāvis. Radio istabu izmantoja, lai pārraidītu informāciju no padomju vēstniecības Helsinkos 70 kilometrus pāri Baltijas jūrai,

kā arī no šīs istabas bija tiešie sakari ar Maskavu. Viesnīcā strādāja aptuveni desmit VDK cilvēki, un bija vēl divas darba telpas – 307. un 315. numuriņš, no kuriem uztvēra viesu telefonsarunas, studēja viesnīcas personāla failus un pētīja gidu atskaites par darbu ar ārzemniekiem.

Muzejs atrodas viesnīcas 23. stāvā, kas līdz šim bija plašākai publikai slēgts, un var vienlaikus uzņemt līdz 25 viesus. Ekspozīciju iespējams apskatīt tikai kopā ar gidu.