Otrdiena, 16.aprīlis

redeem Alfs, Bernadeta, Mintauts

arrow_right_alt Latvijā

Noskaidrota Latvijā bagātākā sieviete

© Scanpix

Par Latvijas bagātāko sievieti biznesa žurnāls "Kapitāls" atzinis olu un olu produktu ražotājas AS "Balticovo" netiešo līdzīpašnieci Tatjanu Poplavsku, kuras bagātība ir 30 miljoni eiro, aģentūru LETA informēja "Kapitāla" pārstāvis Raimonds Ločmelis.

No 2009.gada maija "Balticovo" akciju kontrolpakete - 95% - pieder SIA BCO. Kā liecina "Firmas.lv" informācija, BCO īpašnieki kopš 2009.gada 17.decembra ir Poplavska ar 66% kapitāldaļu un Valdis Grimze - 33% kapitāldaļu.

Latvijas bagātāko sieviešu "Top 10" otrajā vietā ar 17 miljoniem eiro ir degvielas tirgotājas "Viada" līdzīpašniece Alevtīna Moroza, trešajā vietā - nekustamā īpašuma iznomātāja SIA "Marno J" īpašniece Jeļena Sagateljana, kuras bagātība tiek lēsta 16 miljonu eiro apmērā.

Topa ceturtajā vietā ir Rīgas brīvostas stividorkompānijas "Strek" 30% kapitāldaļu turētāja Tatjana Omeļčenko - 13 miljoni eiro, bet piektajā vietā restorānu aprīkojuma tirgotājas, riekstu un žāvēto augļu importētājas SIA "Gemoss" īpašniece Ieva Treija - 10 miljonu eiro.

Sesto un septīto vietu ar deviņu miljonu eiro bagātību dala gaļas pārstrādes uzņēmums SIA "Rēzeknes gaļas kombināts" lielākā īpašniece Vineta Piteronoka un "Mercedes-Benz" automašīnu tirgotājas SIA "Domenikss" īpašniece Benita Sadauska.

Savukārt topa astoto un devīto vietu ar astoņiem miljoniem eiro dala telekomunikāciju uzņēmumu SIA "Belam-Rīga" un SIA "Telekom Invest" līdzīpašniece Ludmila Kaca un Daugavpils nekustamo īpašumu attīstītāja SIA "Pellston nami" līdzīpašniece Inta Kugra.

Topa desmitajā vietā ar septiņiem miljoniem eiro ir "Rīgas laku un krāsu rūpnīcas" līdzīpašniece Larisa Polosuhina.

Biznesa žurnāls "Kapitāls" jūnija numurā pirmo reizi publicē principiāli jaunu Latvijas veiksmīgāko uzņēmēju topu, ko veido pieci atšķirīgi saraksti. To kopums, izmantojot dažādus parametrus, demonstrē, kuras pašlaik ir veiksmīgākās sievietes Latvijas uzņēmējdarbībā.

Kā skaidro viens no šo topu veidotājiem Lato Lapsa, dažādi sieviešu uzņēmēju topi ir veidoti arī iepriekš, taču tie faktiski ir bijuši popularitātes un pazīstamības topi, kuros svarīgākais kritērijs ir bijis fakts, ka uzņēmēja noteikti ir pietiekami zināma, ar ievērojamu publicitātes bagāžu.

"Taču Latvijas pēdējo 10 gadu tautsaimniecības amerikāņu kalniņi ir uzskatāmi apliecinājuši - nevis dzelteni "hammeri" un vīdēšana smalko aprindu pasākumos, bet sausi apgrozījuma, peļņas, radīto un uzturēto darbavietu skaitļi ir tie, kas rāda patieso uzņēmējdarbības veiksmi," skaidro Lapsa.

''Kapitāla" veiksmīgāko Latvijas sieviešu uzņēmēju tops veidots no pieciem sarakstiem: visapjomīgākā uzņēmējdarbība - "Top 25", visvairāk pelnošā uzņēmējdarbība - "Top 25", Latvijas bagātāko sieviešu "Top 10", sievietes lielāko darba devēju vadībā - "Top 10", visvairāk pelnošā uzņēmējdarbība reģionos - "Top 3x4".

Kā uzsver žurnāla "Kapitāls" vadītājs Juris Kabakovs, katram no šiem sarakstiem pamatā ir viens no sausiem, bet uzņēmējdarbības veiksmi skaidri un nepārprotami apliecinošiem kritērijiem: uzņēmuma apgrozījums, uzņēmuma peļņa, kopējais personisko īpašumu vērtējums, darbavietu skaits un sekmīga darbība reģionos.

Dati liecina, ka pēc darbavietu skaita Latvijā pārliecinošā vadībā joprojām ir valsts un pašvaldību kapitālsabiedrības, tātad šis tops viens pats nevarētu demonstrēt uzņēmējdarbības veiksmi tīrā veidā. Arī katram no pārējiem kritērijiem ir iespējams piemeklēt iemeslus, kāpēc tas viens pats par sevi nav uzskatāms par uzņēmējdarbības veiksmes rādītāju.

"Tieši tādēļ uzņēmējdarbības veiksmes kalkulēšanai ir izvēlēti vairāki kritēriji, un ir sievietes, kuras figurē vairākos no pieciem topiem. Savukārt tas, ka viņu vidū ir tik daudz plašākai sabiedrībai mazpazīstamu un nepazīstamu vārdu un uzvārdu, uzskatāmi apliecina - arī ļoti liela daļa daiļajam dzimumam piederošā lielā biznesa vispirms nevis zīmējas, bet strādā," uzsver Lapsa.

"Pēc mūsu veiktajiem aprēķiniem, no visiem Latvijā reģistrētajiem uzņēmumiem, kuru vadībā ir sieviete, gandrīz 63% ir reģistrēti Rīgas reģionā, savukārt no pārējiem reģioniem priekšplānā ar 11,3% ir izvirzījusies Kurzeme. Zemgalē ir 9,2% no visiem Latvijā reģistrētajiem uzņēmumiem, kuru vadībā ir sieviete, savukārt Vidzemē - 8,9%, Latgalē - 7,7%," norāda "Lursoft IT" valdes locekle Daiga Kiopa.

Latvijas biznesa sieviešu topi veidoti sadarbībā ar korporatīvo finanšu kompāniju "Laika stars" un SIA "Lursoft IT".