U18 izlase galotnē atspēlē 18 punktus un šokē Lietuvu

© fibaeurope.com

Latvijas U18 vīriešu basketbola izlase pirmdien, 28. jūlijā, pēdējās sešās minūtēs atspēlēja 18 punktu starpību, pēc izrāviena 24:4 uzvarot Lietuvas juniorus ar rezultātu 78:76. Cīņas gaitā latvieši atradās iedzinējos pat ar 23 punktu starpību.

Pirmajā posmā abas komandas izcīnīja pa divām uzvarām, kā arī piedzīvoja pa sakāvei – Latvija piekāpās Itālijai, savukārt lietuvieši neatrada pretargumentus Horvātijai. Zināmas priekšrocības kaimiņiem tomēr bija. Tās izpaudās garā spēlētāja Domanta Saboņa personā. Viņš aizvadītajā sezonā ieguva Eirolīgas rūdījumu Hoana Plazas trenētajā Malagas klubā “Unicaja” un pirmdien to izmantoja cīņā pret latviešiem.

Arņa Vecvagara puišus iegāza neveiksmīgie ceturtdaļu sākumi. Lielākais trieciens tika saņemts pirmajās desmit minūtēs, kad lietuvieši ieguva piecpadsmit punktu pārsvaru – 9:24. Tāpat kā lielo izlašu cīņā Šauļos, izpaudās dienvidnieku priekšējās līnijas pārākums. Lietuvas garie spēlētāji regulāri izcīnīja bumbas pie latviešu groza, radot atkārtotas uzbrukuma iespējas un gūstot otrās iespējas punktus.

Nākamajā ceturtdaļā tendence turpinājās. Iespēlējoties Sabonim, lietuvieši turpināja palielināt atrāvienu, deviņpadsmitajā minūtē panākot 23 punktu pārsvaru – 20:43. Kaimiņiem uz lauriem dusēt neļāva Artūrs Grīnbergs, kurš 70 sekunžu laikā pamanījās samest deviņus punktus. Vispirms kurzemnieks iemeta divus tālmetienus, bet četras sekundes pirms atpūtas pauzes ātrajā uzbrukumā guva divus punktus ar sodu – 29:44.

Spēlei atsākoties, Sabonis atbildēja ar 2+1 gājienu, grozā no augšas ietriektai bumbai pievienojot precīzu brīvmetienu. Pāris tālmetieni Paļukena izpildījumā un lietuvieši atjaunoja plus divdesmit – 33:53. Nākamājās epizodēs latviešu uzbrucēji parādīja, ka arī var iedankot (Mālmanis) un iemest no distances (Ervīns Mežnieks). Kolēģiem palīgā devās mazie spēlētāji Džeiks Krūmiņš, Dāvis Čīma un Rihards Lomažs, kopīgiem spēkiem dzēšot vairāk nekā pusi pārsvara – 52:61.

Izšķirošā ceturtdaļa sākās ar kārtējo Lietuvas izrāvienu. Sabonis noslēdza 2:11 ofensīvu, nepilnas sešarpus minūtes pirms pamatlaika beigām atjaunojot kaimiņiem plus astoņpadsmit – 54:72. Taču spēle turpinās 40 minūtes un galotnē laukumā dominēja latvieši. Izrāviens 24:4 un lietuvieši tika nolikti uz lāpstiņām.

Atspēlēšanos piecas minūtes un 28 sekundes pirms finālsvilpes sāka Mālmaņa precīzie brīvmetieni, bet turpinājumā latvieši sarīkoja tālmetienu fiestu. Rihards Lomažs divu minūšu un deviņu sekunžu laikā iemeta četrus trīspunktniekus, kamēr lietuvieši atbildēja ar vienu precīzu trāpījumu – 68:75.

Palika trīs minūtes un septiņas sekundes. Sekoja vairākas neveiksmīgas uzbrukumu apmaiņas, kamēr Grīnbergs iemeta vienu no diviem soda metieniem – 69:75. Tūlīt lietuvieši sev sarežģīja dzīvi, pēc Svambara nesportiskās piezīmes grozā saņemot divus brīvmetienus Raula Avenīša izpildījumā – 71:75. Bumbas kontrole beidzās ar neprecīzu tālmetienu, taču iniciatīva jau bija Latvijas pusē.

Sākoties pēdējai minūtei, Grīnbergs bija nekļūdīgs no labdarības līnijas – 73:76. Sekoja Svambara kļūda un divi Lomaža brīvmetieni – 75:76. Arī nākamajā uzbrukumā lietuvieši kļūdījās. Mežnieks pārķēra bumbu, bet Rauls Avenītis perimetrā guva uzvaras grozu – 78:76! Lietuviešu rīcībā palika 25 sekundes, kuras sākās ar kārtējo kļūdu. Lomažs šoreiz netrāpīja nevienu brīvmetienu, taču sāncenšu pēdējais tālmetiens izrādījās neveiksmīgs un Latvijas juniori svinēja fantastisku uzvaru.

Lietuva – Latvija 76:78 (24:9, 20:20, 17:23, 15:26)

Lietuva: Sabonis 23 (12ab, 8ip), Paliukenas 15 (3p 5/7), Zuklevicius 10, Birutis 10.

Latvija: Lomažs 25 (2p 3/8, 3p 4/7, 1p 7/11; 3ab, 3pb, 8ip), Grīnbergs 15 (3p 3/4; 3ab, 3rp, 3ip), Mežnieks 8, Čīma 7 (5ab), Čavars 6, Avenītis 5, Mālmanis 4, Krūmiņš 4, Strādnieks 2, Melderis 2, Raimo, Birkāns.