U18 izlase atspēlē 12 punktus pret Franciju un sasniedz

Latvijas U18 vīriešu basketbola izlase trešdien, 30. jūlijā, atspēlēja 12 punktu starpību, uzvarēja Francijas izlasi ar rezultātu 63:59 un nodrošināja ceļazīmi uz Eiropas čempionāta ceturtdaļfinālu. E grupas kopvērtējumā latvieši finišēja trešajā vietā aiz Horvātijas un Itālijas, tādējādi 1. augustā ceturtdaļfinālā spēlēs pret F grupas otro spēcīgāko komandu.

Latvijas juniori trešo gadu pēc kārtas garantēja vietu Eiropas astoņu spēcīgāko komandu vidū, pavisam astoņniekā iekļūstot jau devīto reizi (1998, 2000, 2005, 2007, 2008, 2010, 2012, 2013, 2014). Trīs gadus pēc kārtas iekļūt "Top 8" izdevies U20 meitenēm (2008-2010), U20 puišiem (2011-2013) un U18 puišiem (2012-2014).

Eiropas junioru čempionāta dalībnieki cīnās par piecām ceļazīmēm uz FIBA U19 Pasaules čempionātu, kas 2015. gadā notiks Grieķijā. Ja grieķi iekļūs piecniekā, turnīram kvalificēsies arī sestās vietas īpašnieki.

Francijas mazie spēlētāji, kuri augumos bija gana slaidi, pirmajā puslaikā sagādāja sarkanbaltsarkanajiem pat vairāk galvassāpju, nekā viņu kolēģi priekšējā līnijā. Būdami veikli un atlētiski, viņi izrādījās pietiekami meistarīgi, lai pirmajā puslaikā izprovocētu 10 kļūdas. Kļūdu virkne Latvijai maksāja nonākšanu iedzinējos ar divpadsmit punktu starpību – 6:18. Par laimi, Raula Avenīša tālmetiens astotajā minūtē sāka Latvijas prettriecienu. Izrāviens 11:0 un desmitminūtes beigās no francūžu pārsvara nepalika gandrīz nekas – 17:18.

Nākamajā ceturtdaļā cīņa ritēja līdzīgi. Francija virzīja uzbrukumus caur spēka uzbrucēju Kabu, kamēr Latvijai biežāk izcēlās mazie spēlētāji. Pēc Mežnieka un Birkāna tālmetieniem sarkanbaltsarkanie uz brīdi panāca piecu punktu pārsvaru – 25:20, taču līdz puslaika beigām sekmīgāk uzbruka pretinieki. Atpūtā Francija devās ar plus četri – 33:37.

Neraugoties uz pretinieku augumiem, Latvija sekmīgi cīnījās par atlēkušajām bumbām (24-16), taču Francijas spēlētāji piecreiz vairāk guva punktus pēc kļūdām (2-10). Pēc pārtraukuma šī attiecība sāka mainīties par labu latviešiem un trešās ceturtdaļas beigās izdevās veikt sekmīgu pakaļdzīšanos. Izrāviens 7:0, tādējādi pusstunda tika noslēgta ar divu punktu pārsvaru – 49:47.

Izšķirošajā ceturtdaļā cīņa ritēja punkts punktā. Francūži divreiz izlīdzināja rezultātu (49:49, 52:52), no jauna izvirzījās priekšā, taču Zigmāra Raimo brīvmetieni atjaunoja neizšķirtu – 54:54. Šajā laika saasinājās problēmas garajā galā, jo Rinalds Mālmanis atstāja laukumu ar piecām piezīmēm. Komandas arvien biežāk apmainījās neprecīziem metieniem, taču nepilnas divas minūtes pirms pamatlaika beigām aizsargs Artūrs Grīnbergs iemeta ļoti svarīgu trīspunktnieku – 58:55.

Francūžu presings neļāva priecāties par agru, taču pretinieki nemācēja izmantot savas iespējas un 62 sekundes pirms finālsvilpes komandas vēlreiz devās “Les Bleus” pieprasītā minūtes pārtraukumā. Pēc izcīnītas bumbas uzbrukumā Francijas spēlētājs iemeta abus brīvmetienus, tādējādi starpība no jauna saruka līdz minimumam – 58:57. Šoreiz pārtraukumā devās latvieši un arī bumba nonāca viņu rīcībā. Ātrs noteikumu pārkāpums un Zigmārs Raimo stājās uz labdarības līnijas. Bumba divreiz palēkāja pa stīpu, taču abi metieni ievēlās grozā – 60:57.

Francija atbildēja ar neveiksmīgu uzbrukumu, Melderis nokļuva pret “double-team” un tika pie brīvmetieniem. Izdevās trāpīt tikai otro, taču rezultāts turpināja augt latviešu labā – 61:57. Pretinieki ātri atspēlēja divus punktus, savukārt Arnis Vecvagars vēlreiz sauca puišus uz apspriedi.

Saspēles vadītājs Kordiņjē izjauca Latvijas uzbrukumu, taču viņa kolēģis pārkāpa noteikumus uzbrukumā un deviņas sekundes pirms pamatlaika beigām bumba atgriezās sarkanbaltsarkano rīcībā. Kārtējais pārkāpums, Lomažs iemeta abus soda metienus un cīņas liktenis bija izšķirts – 63:59. Francijas pēdējais tālmetiens nesasniedza mērķi, tādējādi latvieši sāka līksmot gan laukumā, gan tribīnēs.