Latvijas basketbolam Eiropas sudrabs otro gadu pēc kārtas

© Romans Kokšarovs

Latvijas U16 vīriešu basketbola izlase sestdien, 30. augustā, Eiropas čempionāta finālā Olimpiskajā sporta centrā zaudēja Francijai ar rezultātu 53:78 un pirmo reizi vēsturē izcīnīja sudraba godalgas. Francijas kadeti palika nepārspēti visās deviņās spēlēs, otro Eiropas zeltu izcīnot pēc desmit gadu pārtraukuma.

Ceļā uz finālu Latvijas basketbolisti uzvarēja visās apakšgrupas spēlēs, izcīnīja trešo vietu E grupā un pirmo reizi vēsturē iekļuva Eiropas spēcīgāko komandu četriniekā. Pusfinālā U16 izlase uzvarēja 2013. gada čempioni Spāniju, nodrošinot Latvijas basketbolam finālspēli otro gadu pēc kārtas.

No Latvijas rokas krita Grieķija (74:67), trīskārtējā čempione Horvātija (84:62), Bosnija un Hercegovina (63:55), Vācija (53:69) un iepriekšējā čempione Spānija (81:71). Komanda noslēdza ciklu ar bilanci 23-6 (pārbaudes spēles un turnīri 18-2).

Deviņi spēlētāji – Nikolajs Zotovs, Roberts Blumbergs, Rodions Kurucs, Artūrs Banga, Niks Jansons, Reinis Rudzītis, Bogdans Raiļans, Roberts Dembskis un Toms Upe – nopelnīja medaļas savā pirmajā FIBA turnīrā. Kristers Zoriks, Artūrs Strautiņš un Kārlis Garoza atzinību izpelnījās otrajā mēģinājumā.

Pēdējās desmit vasarās jaunatnes izlases Eiropas čempionātos nopelnījušas septiņas medaļas. Trīs bronzas godalgas ir U20 sieviešu izlasei (Ainārs Čukste 2005, 2009, Mārtiņš Zībarts 2010). Divreiz uz pjedestāla trešā pakāpiena kāpuši U18 juniori (Varis Krūmiņš 2007, Ziedonis Jansons 2010). Pirmais sudrabs izkalts 2013. gadā Tallinā (Artūrs Štālbergs), otrais – 2014. gadā Rīgā.

Starta piecnieks

Latvija: Zoriks, Kurucs, Strautiņš, Blumbergs, Garoza

Francūži uzreiz ķērās pie Kristera Zorika presēšanas, savukārt, ieguvuši bumbu, ātri un efektīvi pārgāja uzbrukumā. Trīs tādi izgājieni beidzās ar gūtiem punktiem no groza apakšas. Latvijas rindās ar pieciem punktiem atbildēja Rodions Kurucs, brīvmetieniem pievienojot pirmo tālmetienu – 5:6. Kad Zorikam palīgā devās Strautiņš, francūži sāka presēt arī viņu. “Les Bleus” aizsardzība izrādījās sekmīga, taču ātrās pārejas sarkanbaltsarkanie tik viegli vairs nelaida cauri. Strautiņa metiens no groza apakšas izlīdzināja rezultātu – 7:7. Francūži pretī lika 0:7 izrāvienu, pēc tālmetiena astotās minūtes sākumā iegūstot septiņu punktu pārsvaru – 7:14. Artūram Bangam ātri tika sagādātas divas piezīmes, tāpēc bumbas pārvešanu pāri laukumam uzņēmās gan Strautiņš, gan Kurucs. Aizsardzībā Garozam un Strautiņam izdevās pāris bloķēti metieni, savukārt Zoriks laukumā atgriezās ar piecu punktu sēriju – 12:14.

Latvijas treneri daudz izmantoja īso sastāvu, trīs aizsargus (Zoriks, Banga, Upe) papildinot ar diviem uzbrucējiem. Arī rotācija bija intensīva, taču pretinieku groza ieņemšanai otrajā ceturtdaļā vajadzēja gandrīz trīs minūtes. Francūži nekur tālu neaizbēga, jo abos laukuma galos lieliski par bumbām cīnījās Kārlis Garoza – 14:17. Lielākas grūtības radās uzbrukumā, jo septiņu minūšu laikā vienīgie sekmīgie uzbrukumi soda laukumā izdevās Artūram Strautiņam – 16:21. Tikai astoņpadsmitajā minūtē punktus guva ceturtais Latvijas spēlētājs, no groza apakšas atzīmējoties Garozam – 18:21. Puslaika izskaņā Blumbergs pielaboja partnera metienu, samazinot starpību līdz trīs punktiem – 22:25.

Pirmajā puslaikā nevienai komandai neizdevās pārsniegt 30% precizitāti. Latvija iemeta 8 no 27 metieniem, turpretī Francija, pateicoties pārsvaram cīņā par atlēkušajām bumbām (18-27), izdarīja par astoņiem metieniem vairāk (10/35 jeb 28,6%). Nepatīkama attiecība izveidojās uzbrukuma bumbās (5-12), tādējādi Francija guva divreiz vairāk otrās iespējas punktu (6-12).

Nākamā desmitminūte sākās ar sekmīgu cīņu par bumbām un diviem sekmīgiem uzbrukumiem Latvijas izpildījumi. Pirmajā gadījumā bumba tika izspēlēta līdz brīvam Garozas metienam groza apakšā, otrajā Zoriks un Kurucs sarīkoja “alley-oop” ar sodu – 27:25. Francijas reakcija izpaudās četros ātros punktos, toties Strautiņa brīvmetieni atjaunoja neizšķirtu – 29:29. Trešās ceturtdaļas vidū Latvija ilgāku laiku nespēja gūt punktus uzbrukumā, kamēr francūži palaikam uzlauza mājinieku perimetra aizsardzību – 29:36. Pēc minūtes pārtraukuma līdz groza apakšai izlauzās Kurucs, tomēr Francijas spēlētāji joprojām bija labāki gan aizsardzībā, gan uzbrukumā – 32:42. Zorika uzņemšanās nāca tieši laikā. Viņa brīvmetieni un trīspunktnieks 28. minūtē ievērojami samazināja starpību – 38:42. Francūžu atbilde sanāca iespaidīgāka. Divi punkti ar sodu, precīzi brīvmetieni pēc Kuruca nesportiskās piezīmes un ātrais izrāviens panāca plus vienpadsmit – 38:49. Pēdējā minūtē Rudzītis iemeta tālmetienu, nekļūdīgs bija Blumbergs, taču noslēdzošajā uzbrukumā grozu guva francūži – 43:51.

Strautiņa tālmetiens samazināja starpību līdz septiņiem punktiem, taču Francijas tālmetiens un ātrās pārejas iedzina sarkanbaltsarkanos divreiz lielākos mīnusos – 46:60. Trīsdesmit ceturtajā minūtē, kad rezultāts bija 50:62, Latvijas soda laukumā izcēlās asumi. Francijas spēlētājs Blāns un Reinis Rudzītis tika izraidīti no zāles, bet līdzjutēji sāka daudz sparīgāk atbalstīt sarkanbaltsarkanos. Lūzums tomēr nenotika. Kurucs saņēma piekto piezīmi. Vairākos uzbrukumos neizdevās gūt punktus, kamēr francūži turpināja rezultatīvi apdraudēt Latvijas grozu – 51:66. Francūži, nepilnas divas minūtes pirms pamatlaika beigām ieguvuši 22 punktu pārsvaru, metās laukumā, tūlīt saņemot niknus treneru uzbļāvienus par iespējamo sodu. Atlikušajā laikā Francija nosargāja uzvaru.

Eiropas U16 čempionāts, fināls, 30. augusts

Latvija – Francija 53:78 (12:14, 10:11, 21:26, 10:27)

Latvija: Strautiņš 17, Zoriks 13, Kurucs 10 (7ab, 5pp, 6ip), Blumbergs 6, Garoza 4, Rudzītis 3, Banga, Upe, Jansons, Zotovs, Dembskis, Raiļans.

Tiesneši: Sasa Pukl (Slovēnija), David Romano (Izraēla), Luka Kardum (Horvātija). Komisārs Jan Holmin (Zviedrija).