Piektdiena, 26.aprīlis

redeem Alīna, Rūsiņš, Sandris

arrow_right_alt Latvijā \ Politika

Politisko manevru šahs

© F64 Photo Agency

Koalīcijas izveidošanai Valsts prezidenta atvēlētajā nedēļā beidzot sākusies publiska cīņa par ietekmi valdības veidošanā. Atbildot Zatlera Reformu partijas aicinājumam koalīcijā iesaistīt Saskaņas centru, Vienotība aicina veidot varavīksnes valdību ar visām Saeimā iekļuvušajām partijām – arī ar Zaļo un zemnieku savienību.

Valdis Zatlers, skaidrojot, ka pienācis laiks izbeigt uz etniskiem principiem balstītas politikas tradīciju un ka Saskaņas centrs (SC) ir Zatlera Reformu partijas (ZRP) iecerētajām reformām daudz atvērtāks, paziņoja, ka ZRP un Vienotības veidotajam koalīcijas partijas kodolam pieaicina SC.

Šāds solis ne tikai sadusmoja daudzus ZRP vēlētājus, bet nepatīkamā situācijā nostādīja arī Vienotību, kas, pieņemot šādus spēles noteikumus, riskēja izraisīt ne tikai daļas sava elektorāta dusmas, bet arī iekšēju šķelšanos.

Vienotības rūdītie prāti gan ilgi nekavējās ar cienīgu atbildi.

Izmantojot ZRP līdzīgu retoriku, ka pienācis laiks pārtraukt ķīviņus un visiem savā starpā atrast kopīgu valodu, Vienotība skubina veidot varavīksnes valdību, kurā vieta atrastos arī Zaļo un zemnieku savienībai, – vienīgais parlamentā iekļuvušais politiskais spēks, ar kuru sadarboties, totāli un neglābjami sevi nediskreditējot, ZRP nevar.

Par šāda Vienotības gājiena iemesliem un mērķiem vienota nostāja, iespējams, ir tikai pašiem Vienotības politiķiem. Tiek pieļauts, ka šādi Vienotība bruģē godam kantes saudzējošu atkāpšanas ceļu uz opozīciju. Citi uzskata, ka Vienotība tikai velk laiku ar absurdiem paziņojumiem, lai pēdējā brīdī pievienotos ZRP un SC, aizrunājoties, ka viņu dalība koalīcijā samazinās SC iespējas pieņemt Latvijai nelabvēlīgus lēmumus.

«Vienotība ir tipiska varas partijas un kā tāda vēlas palikt pie varas. Perspektīva palikt opozīcijā šai partijai neliekas sevišķi patīkama. Tā nav monolīta, un sēdēt ilgāku laiku opozīcijā ir bīstami partijas pastāvēšanai. Ar šo paziņojumu ir meklēts ceļš, kā iekļūt valdībā, nezaudējot seju,» saka politologs Arnis Lapiņš. Viņš arī nesaskatot nepieciešamību veidot varavīksnes partiju, jo fundamentālas ideoloģiskas atšķirības ir tikai divām Saeimā iekļuvušajām partijām – SC un Nacionālajai apvienībai Visu Latvijai!-Tēvzemei un Brīvībai/LNNK – un nav nekādu šķēršļu, lai nevarētu izveidot normālu koalīciju ar, piemēram, 56 balsīm.

Arī politisko norišu vērotājs Mārcis Bendiks neuzskata, ka ir nepieciešama varavīksnes valdība, bet Vienotības paziņojumi, ka šādas valdības izveidošana novērstu parlamentāro krīzi, ir melīgi.

«Parlamentārā krīze ir tad, kad nevar izveidot saprātīgu valdību. Kas tā būtu par krīzi, ja būtu ZRP un SC koalīcija? Valda Birkava valdībai bija 48 mandāti, un viņi valdīja kā karaļi, veica reformas. Māra Gaiļa valdībai bija vēl mazāk,» savu viedokli pauda M. Bendiks. Bet viņš arī pieļāva, ka Vienotība publiskajā telpā atkal izspēlējusi viltīgu gājienu, lai ietekmētu potenciālo politisko partneru lēmumus. «Varbūt tas ir viltīgs gājiens, un šādas lietas viņiem labi padodas,» saka M. Bendiks.

Pēc Vienotības valdes sēdes apstiprinājās partijas iepriekš paustais. Šis politiskais spēks negrasās iet koalīcijā ar ZRP un SC, tā apgalvo partijas līderi Solvita Āboltiņa un Valdis Dombrovskis.

Joprojām esot iespējami dažādi koalīcijas varianti, pat ar SC piesaistīšanu, bet ne šobrīd piedāvātais modelis, stāstīja Vienotības pārstāvis Kārlis Šadurskis. Kā viens no tiem ir koalīcija ar ZRP un Vienotību, bet ar Nacionālo apvienību un SC tiek slēgti sadarbības līgumi.