Ceturtdiena, 2.maijs

redeem Sigmunds, Zigismunds, Zigmunds

arrow_right_alt Latvijā \ Veselība

Kompensējamiem medikamentiem draud deficīts

Kompensējamo medikamentu finansējumā draud izveidoties vairāk nekā piecu miljonu latu deficīts, jo būtiski audzis pacientu skaits. Tomēr, arī nepieaugot pacientu skaitam, finansējums kompensējamām zālēm Latvijā salīdzinājumā ar pārējām Baltijas valstīm ir zemākais, bet Eiropas Savienības kontekstā – kritisks.

Meklējot risinājumus, kā nodrošināt ar kompensējamiem medikamentiem vairāk pacientu, valsts atbildīgās iestādes sagatavojušas ziņojumu Veselības ministrijai.

Veselības ekonomikas centra (VEC) direktore Daiga Behmane norāda, ka kompensējamo medikamentu jomā šogad varētu izveidoties vairāk nekā piecu miljonu deficīts. Par to liecina centra rīcībā esošie dati par pacientu skaita pieaugumu šāgada sākumā salīdzinājumā ar tādu pašu laika nogriezni pērn.

Valsts piešķirtais finansējums kompensējamiem medikamentiem šogad ir 67,6 miljoni latu, taču vairāk nekā četrus miljonus sistēmā ieplūdinājuši zāļu ražotāji (tika panākta vienošanās par to, ka ražotāji solidāri sedz deficītu), kā arī 1,4 miljoni medikamentiem piešķirti no citu veselības nozaru finansējuma pārdales. Tātad kopumā šāgada kompensējamo medikamentu budžets sasniedz 73 miljonus latu, kas ir tikai nedaudz vairāk nekā 2009. un 2010. gadā, bet mazāk nekā 2008. gadā, kad pacientu skaits bija mazāks.

VEC aprēķinājis: ņemot vērā pacientu pieaugumu un vidējos ikmēneša izdevumus kompensējamām zālēm (ap 6,5 miljoni latu), gadā nepieciešami vismaz 78 miljoni latu, lai medikamentu pieejamība nepasliktinātos. D. Behmane atzīst, ka pašā sistēmā visu laiku meklētas iekšējās rezerves, taču tādas pašlaik atrastas nav. Papildu finansējuma nepieciešamību nosaka arī pievienotās vērtības nodokļa kāpums un izmaiņas atsevišķās diagnožu grupās.

Jāņem vērā, ka kompensējamo medikamentu finansējums Latvijā ir viszemākais Baltijas valstīs, kā arī viens no zemākajiem Eiropā – pēc VEC datiem, vēl mazāk naudas šai sistēmai atvēl tikai Bulgārijā. Ar Igauniju pat nesalīdzināt – lai sasniegtu tās līmeni, papildus gadā būtu jāatvēl vismaz 30 miljoni latu. Arī uz vienu pacientu Latvija atvēl vismazāko kompensējamo zāļu finansējumu, un inovatīvo medikamentu pieejamība ir kritiska – uz 100 000 iedzīvotāju inovatīvie medikamenti tiek nodrošināti pat mazāk nekā 0,1% cilvēku.

VEC, Veselības norēķinu centrs un Veselības inspekcija sagatavojuši ziņojumu Veselības ministrijai ar detalizētiem aprēķiniem. Tiek plānots turpināt diskusiju ar farmācijas uzņēmumiem.

***

UZZIŅAI

Kompensējamo medikamentu sistēmas finansējums un pacientu skaits

2008 2009 2010 2011 (piešķirtais)

Faktiskais finansējums (miljonos latu) 77,6 72,3 71,6 73*

Pacientu skaits (pieaugums %) 478 564 482 461 505 773 532 000

(+6,6) (+0,8) (+4,8) (+5)

Izdevumi vidēji pacientam gadā (latos) 162,15 149,86 141,57 137

* Tajā skaitā 4 miljoni latu pēc vienošanās ar ražotājiem un 1,4 miljoni latu nozares finansējuma pārdalē iegūtā nauda

Avots: Veselības ekonomikas centrs