Piektdiena, 26.aprīlis

redeem Alīna, Rūsiņš, Sandris

arrow_right_alt Māja

Tumšajā laikā pret spriedzi un nervozitāti

Justies nomāktam un bēdīgam tikai tāpēc, ka iestājies gada tumšākais periods, nepavisam nav obligāti. Bet nevajag arī uzskatīt, ka cilvēki, kuri tā jūtas, stāsta niekus vai pārspīlē.

Citiem pati dzīve tik bagātīgi piegādā iemeslus bažām, stresam un nervozitātei, ka drūmais gadalaiks vēl šķiet mazākā problēma – tā līdz ar saulgriežiem sāks risināties pati, ko ne vienmēr var teikt par citām. Lai nu kā, ir jādzīvo, jāstrādā un jāturas.

Ja saspringums kļūst par lielu, jāmeklē veselīgi veidi, kā tikt ar to galā – vēlāk pats sev teiksi paldies, ka neizvēlējies destruktīvus risinājumus kā smēķēšana, alkohols vai stresa apēšana. Jāsāk ar pavisam vienkāršām lietām, iesaka eksperti. Tās daudziem cilvēkiem patiesībā ir sen zināmas, tikai netiek ievērotas: pēc iespējas sakārtots, vienmērīgs dzīves ritms, celšanās un gulētiešana vienā un tajā pašā laikā, pastaigas svaigā gaisā, fiziskas nodarbības, mērķtiecīga pozitīvu emociju meklēšana, stresa menedžments, arī racionāls uzturs un pietiekama šķidruma uzņemšana. To visu ievērojot, būs vieglāk pretoties ne vien spriedzei, satraukumam un nemieram, bet arī gripai, sirds un asinsvadu slimībām, liekajam svaram un daudzām citām problēmām. Ja cilvēks jūt, ka viņu stipri ietekmē tieši tumšais gadalaiks, palīdzēt var arī gaisma: ieteicams iziet laukā tajos retajos brīžos, kad saulīte tomēr parādās, uzturēties spilgtā mākslīgā apgaismojumā vai iegādāties gaismas terapijas lampu. Ja arī tad bažīgums un nervozitāte negrib atkāpties, var lietot dabīgus produktus no ārstniecības augiem, bet, ja problēma izrādās nopietnāka, protams, jādodas pie ārsta.

Satraukums, nespēja koncentrēties, bažas un nomākts garastāvoklis, kas traucē atslābināties un iemigt – šīs pazīmes cilvēki saista ar stresu, kas turpinās ilgāk, nekā daba to paredzējusi. Taču par pārmērīgu spriedzi var liecināt arī tīri fiziski simptomi, kuriem izmeklēšanā pie ārsta neatrodas nekāds objektīvs izskaidrojums, piemēram, galvassāpes un stipras menstruālās sāpes, zobu griešana naktī, par ko dienā atgādina sāpes žokļu apvidū,

slikti sapņi, nezin no kurienes bez redzama iemesla radušās pinnes, liela kāre pēc saldumiem, ādas nieze, alerģiju saasināšanās un sāpes vēderā. Protams, jālūdz padoms ārstam, taču arī pašam jābūt pret sevi uzmanīgam un jācenšas izprast, ko organisms grib ar to pateikt.

**

NODERĪGI

Daži ieteikumi, lai nomierinātos:

• Sagatavojiet sev tīkamas nomierinošas mūzikas ierakstu izlasi, ko klausīties, lai mazinātu spriedzi dienā un arī pirms gulētiešanas.

• Naktsmieram atvēliet astoņas stundas. Ja tas kādreiz neizdodas, centieties nākamajā dienā pagulēt dienvidu.

• Izdzeriet pa tasītei melnās tējas – pētījumi rāda, ka tai ir nomierinošs efekts, iespējams, pateicoties polifenoliem tējas sastāvā.

• Aprunājieties ar kādu dzīvespriecīgu, jautru cilvēku, kopā kārtīgi izsmejieties.

• Aizejiet uz masāžu vai kādu citu jums patīkamu procedūru, lai sevi palutinātu.

• Veiciet kādu garīgu rituālu. Nav tik svarīgi, vai ejat uz baznīcu vai dabā – mežā, pie jūras vai citur; mierinājumu cilvēkiem dod lūgšanas vai iesaistīšanās labdarībā.

• Vienkārši izkošļājiet košļeni – pārsteidzošā kārtā arī tas palīdz atbrīvoties no spriedzes, jo, iespējams, košļāšana veicina asiņu pieplūdi noteiktiem smadzeņu apvidiem.

**

Pārbaudīti palīgi – ārstniecības augi

Kaspars Ivanovs, ārsts, SIA Silvanols valdes priekšsēdētājs:

– Ja sagadījies tā, ka mēs paši saviem spēkiem netiekam galā ar ikdienas spriedzi un nervozitāti, var meklēt palīdzību ārstniecības augos, kas šādās situācijās ar panākumiem lietoti jau gadsimtiem ilgi. Tieši šim nolūkam Silvanols ražo savu produktu Relaxen. Tas izveidots, sadarbojoties Latvijas farmaceitiem un ārstiem. Vispirms tapa Relaxen balzams, kur izmantoti baldriāna sakņu, vīgriežu, apiņu, melisas un māteres ekstrakti, kas pazīstami kā dabīgi nomierinoši līdzekļi, kā arī vilkābeles ekstrakts, ko esam pievienojuši, lai dotu papildu stimulu sirdsdarbības uzlabošanai. Balzama pamatnei izmantota dabīgā dzērveņu sula. Vēlāk, ņemot vērā lietotāju lūgumu, sākām ražot šādu produktu ar baldriāna, apiņu un melisas ekstraktu arī kapsulās, lai ceļotāji to varētu paņemt līdzi lidojumos un lai produktu ērtāk varētu lietot cukura diabēta pacienti. Relaxen balzama un kapsulu sastāvs ir veidots tieši Latvijas iedzīvotāju vajadzībām, un ārstniecības augi, kas izmantoti ražošanā, nāk no Latvijas mežiem, pļavām un dārziem. Par vienu kapsulu vai par vienu devu balzama ir jāmaksā mazāk nekā par apmēram tādas pašas grupas ārzemju produktiem, kuru tirgū nav mazums.

Jāteic, ka par sasprindzinājumu, nervozitāti un nomāktību sūdzas visu paaudžu pārstāvji – arī pavisam mazi bērni jūt to, kas norisinās visapkārt, un pārņem pieaugušo cilvēku noskaņojumu. Maziem bērniem vispiemērotākais ir Relaxen balzams. Vairojoties spriedzei sabiedrībā, tā pieaug arī skolā, rezultātā bērni var kļūt neiecietīgāki un cietsirdīgāki pret vienaudžiem. Arī šādai situācijai ārstniecības augu līdzekļi palīdzēs tikt pāri. Vecākiem cilvēkiem un tiem, kam saspringts darbs, šie preparāti noder tad, ja ir pārņēmusi nervozitāte, satraukums, ar ko pašiem grūti tikt galā. Esam saņēmuši arī ļoti labas atsauksmes no studentiem, kuri lieto šos produktus, lai kliedētu satraukumu pirms eksāmeniem. Tie nav miega līdzekļi, tie domāti lietošanai dienā, bet, kad stress samazinās, vakaros kļūst arī

vieglāk iemigt. Būtiski ir sākt lietot augu preparātus, kad problēma vēl ir sākuma stadijā.

Sirds un asinsrites sistēmas spēcināšanai varu ieteikt Kardiovital pilienus, kuru sastāvā ir baldriāna, divdaivu ginka, māteres un vilkābeles ekstrakti. Pilieni palīdz uzlabot audu asinsapgādi, mazina funkcionālus sirdsdarbības traucējumus, uztraukumu, baiļu sajūtu.

Šie dabas vielu produkti neizraisa pieradumu, un tas ir ļoti svarīgi. Latvijā ir daudz iedzīvotāju, kuri pieraduši pie kādiem noteiktiem ķīmiskiem recepšu medikamentiem un pieprasa, lai ārsti tos izraksta atkal un atkal. Ir situācijas, kad šie preparāti patiešām nepieciešami, bet varbūt ar tiem nevajadzētu sākt. Ja pārņēmusi nervozitāte un nomāktība, ir taču iespējama psihoterapija, pārrunas ģimenē un ar ārstu, tad – ārstniecības augu līdzekļi, un tikai tad, kad jūtams, ka nekas nespēj palīdzēt, vajadzētu ķerties pie šiem ķīmiskajiem preparātiem, turklāt tie būtu jālieto īslaicīgi.

Reklāmraksts tapis sadarbībā ar SIA Silvanols