Piektdiena, 26.aprīlis

redeem Alīna, Rūsiņš, Sandris

arrow_right_alt Māja \ Virtuve

Sulīgais cepetis

Cepešu gatavošanai parasti izmanto jaunu dzīvnieku gaļu no mazāk nodarbinātiem muskuļiem, jo tie ir mīkstāki un sulīgāki. Cepeša gatavošanai nav ieteicams izmantot sevišķi lielus gabalus, jo tos ir grūti izcept gatavus – tie vidū paliek sārti.

Taču, ja izvēlas mazus gabaliņus, tad tie ātri apdeg un paliek sausi. Tāpēc cepetim vislabāk izvēlēties 3 līdz 5 kilogramus smagus gaļas gabalus.

Cepeti var nosmērēt ar sinepēm, tad tas ir mīksts un sulīgs, to var arī iespeķot – žāvētu speķi sagriež strēmelēs, kuras ievelk gaļā. To it īpaši ieteicams darīt, ja gaļa ir sausa un liesa. Cepeti var cept ar visu kaulu, taču to var arī izgriezt un gaļas gabalu satīt, nosiet un cept tā saucamo tīto cepeti. Pirms cepšanas gaļai atdala plēves, nogriež liekos taukus, nosusina sausu, ierīvē ar garšvielām, ķiploku, liek uz pannas sakarsētos taukos un cep stiprā siltumā, lai gaļas ārējās olbaltumvielas sarecētu, visapkārt radot garozu, kas neļauj izplūst gaļas sulai. Vēlāk temperatūru pazemina, lai gaļa neapdegtu. Kad cepetis ir apcepies brūns, uz pannas var uzliet ūdeni vai buljonu, ar kuru cepšanas laikā cepeti aplaista, lai tas būtu mīkstāks un sulīgāks.

Cepeti pēc apcepšanas var cept arī aizvākotā traukā, tad tas mazāk jāaplaista. Cepeša gatavību parasti nosaka, iedurot ar dakšiņu gaļas gabala vidū. Ja gaļas sula ir gaiša un pati gaļa mīksta, tad cepetis ir gatavs, bet, ja sula ir iesārta vai duļķaina, tad vidū tas vēl nav gatavs. Cepešus aukstajam galdam gatavo mazliet stingrākus un cietākus, jo stipri sacepta gaļa paliek sausa, irdena un tās šķiedras neturas kopā. Šādu gaļu ir grūti sagriezt glītās šķēlēs.

Andis BRĒMANIS, dietologs

– Vislabākais variants, protams, ir gaļa vārītā veidā. Taču gaļu var arī cept cepeškrāsnī karstumā. No vienas puses, tas nav slikts pasākums, jo gaļas gabals ir liels un viducī karstums nav tik liels, gaļa lēnām gatavojas. Dažkārt ārējais slānis ir pārāk brūns, mazliet piesvilst, un tas nav veselīgākais variants. Taču, ja to nedara regulāri, kad ēd tikai šādu gaļu, nav slikti. Cepeškrāsnī gatavot gaļu ir interesantāk un labāk nekā cept uz pannas, jo bieži vien tad izmanto panējumu un taukvielas. Gatavojot marinādi, ieteicams nepārsālīt, tā ir katra gaume, vai ēdiens būs piparotāks, ar lielāku ķiploka, ķimeņu, citrona, kefīra vai vīna piedevu. Cepot uz grila, veidojas lielāks piedegums, taču, ja izmanto folijas panniņas, tas ir labāks variants. Gaļai vienmēr lūgums bagātīgi un svaigā veidā pievienot zaļumus, dārzeņus un salātus.

NODERĪGI

• Cepeti var cept arī speciālā cepeša maisiņā. Pēdējās desmit minūtes cepot, maisiņu var atgriezt, lai cepeša virspuse apbrūninās. Bet var izdarīt arī tā – apsmērēt cepeti ar cukura sīrupu, tad tam būs burvīgs aromāts un brīnišķīga garoza.

• Cepetis ir jāgriež un jākārto traukā īsi pirms pasniegšanas galdā, jo, ilgi stāvot, gaļa apžūst, kļūst neglīta un negaršīga.

RECEPTES

Cepetis marinādē

• Sastāvdaļas: apmēram kilograms gaļas, 3 ēdamkarotes medus, 2 ēdamkarotes etiķa, pusotra ēdamkarote ķiploka, kas sasmalcināts nelielā daudzumā ūdens, trīs ceturtdaļas glāzes augu eļļas, smalki sagriezts sīpols.

• Pagatavošana: medu, etiķi, augu eļļu un sīpolu sajauc, lai iegūtu marinādi. No gaļas atdala taukus, sagriež pa diagonāli mazākos gabaliņos. Gaļu liek uz pannas un pārlej ar marinādi. Atstāj 4 stundas istabas temperatūrā vai pa nakti ledusskapī. Pēc tam gaļu nedaudz pavāra marinādē. Sakarsē cepeškrāsni un cep gaļu uz vidējas uguns 6 minūtes katru pusi. Gatavo gaļu sagriež salmiņos un pasniedz kopā ar ceptiem kartupeļiem vai salātiem.

*

Cūkgaļas cepetis sēņu mērcē

• Sastāvdaļas: kilograms cūkgaļas, sāls, pipari, ingvers, garšvielas, puse citrona sulas.

• Mērcei: 100 g sēņu, 2 sīpoli, glāze dārzeņu buljona, 2 ēdamkarotes augu eļļas.

• Pagatavošana: gaļu apslaka ar citrona sulu, pārkaisa ar pipariem, sasmalcinātām lauru lapām un sāli. Liek slēgtā traukā. Cep cepeškrāsnī, pārlejot ar šķidrumu, kas veidojas cepšanas gaitā. Lai pagatavotu mērci, eļļā jāapcep smalki sagriezts sīpols un ar virtuves kombainu līdz pulvera veidam sasmalcinātas sēnes. Tam pievieno buljonu, sāli, garšvielas, ingveru un gaida, kad sāks vārīties. Gaļu sagriež šķēlītēs un pārlej ar sēņu mērci. Pārkaisa ar sasmalcinātiem zaļumiem.